Saturday, April 27, 2024
IntervistaKulturë

Vali Kuqi: “Rruga ime’ këngë me mesazh

 

vali Vali Kuqi  jeton me muziken. Është I rrethuar me muzikën dhe  vijon studimet në Fakulltetin e Arteve në Tiranë, dega kompozicion .Pos kësaj ai vjen nga një familje këngëtarësh. Babai tij Zeqë Kuqi është këngëtar i njohur i muzikës popullore dhe motra e tij Yllka gjithashtu këngëtare e shquar. Në faqet tona Vali vjen me dy risi. E para me suksesin në Top Fest dhe e dyta për videoklipin që ka filuar të trasnmetohet dhe të pëlqehet nga adhuruesite muzikës. Vali është I kërkuar edhe nga  gazetarët. Liridona Kuçit  nga Tetova ka zhvilluar nje bisedë me Valin.

 

 Kënga tij në Top Fest 10 konsiderohet si një këngë që do të mbesë gjatë në kujtesën e njerëzve. Ndërsa  ai është bukurosh dhe ka një buzëqeshje të ëmbël.

Vajzat janë fanset më të mëdha që ka ai. Nuk ka si te ndodhe ndryshe kur muzikën e ka një prej dashurive më të mëdha të tij.

këto ditë ke përfunduar xhirimet e klipit të ri. Më thuaj pse e pa të arsyeshme që këngës “Rruga ime” ti bashkangjisje edhe një klip?
Kënga “Rruga ime” është kënga me të cilën u paraqita në Top Fest 10. U punua me shumë dashuri nga kompozitori i këngës Kledi Bahiti dhe u pëlqye shumë. Mendova se videoklipi do të mund të shprehë më mirë mesazhin e këngës dhe fillova me xhirimet e tij.

 Në cilat lokacione u xhirua klipi ?
Qëllimi kryesor sa I përket videoklipit ishte që të mbizotëroj thjeshtësia dhe për këtë arsye është xhiruar në natyrë gjatë gjithë kohës. Videoklipi është realizuar me mjeshtri nga dy djem të rinjë shumë kreativ të produksionit “Exe Video”- Egzon dhe Bledar Rexha.

Ka ndikuar paksa Yllka që ti të filloje rrugën e muzikës apo gjithçka ndodhi me vetdëshirë?
Në fakt unë me muzikë merrem që i vogël dhe mendoj që jam futur shumë natyrshëm në këtë botë. Yllka me përvojën e saj që ka më ndihmon gjithmonë me përkrahje dhe këshilla të ndryshme.

 Ke menduar të bësh ndonjëherë një duet me Yllkën?
Cështja e duetit mendoj që është e pashmangshme. (qesh) Një ditë do të vijë edhe dueti me motrushen time!

 Ma përshkruaj vetveten me tre fjalë!
Energjik, i drejtë, pozitiv!

Cilën këngë e ke të preferuar për momentin?
Mirrors nga Justin Timberlake

 Më thuaj tre gjëra pa të cilat nuk nisesh në udhëtime!
Kufjet, lap-topin edhe përqafimin e mamit!

 Bjondet apo brunet?
Bjondet dhe brunet!

 Cfarë sheh te një femër kur njihesh për herë të parë?
Stilin e veshjes, buzëqeshjen.

Vali, çfarë planifikon pas lançimit të klipit? Ku do të gjejnë ditët e nxehta të verës? 
Së pari shpresoj që videoklipi të pritet mirë dhe pas këtij projekti kam shumë plane rreth karrierës sime në muzikë. Shumë shpejt do të vijë edhe kënga e re me videoklip. Me pak fjalë kam shumë punë në vazhdim.

Intervistoi: Liridona Kuçi