Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Aktuale

750 mijë euro për ndërtimin e ujësjellësit në 28 fshatra të Gjakovës

750 mijë euro për ndërtimin e ujësjellësit në 28 fshatra të Gjakovës

Aktuale September 14, 2019 at 8:56 pm

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor  dhe KRU Gjakova kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi sipas të cilit ndahen 750 mijë euro për ndërtimin e ujësjellësit në 28 fshatra të Gjakovës.  Sipas ministrit në dorëheqje Fatmir Matoshi, këtë projekt jetik për qytetarët e Gjakovës Ministria e Mjedisit e ka financuar që ngaRead More

Doli numri më i ri i Revistës Gjakovapress

Doli numri më i ri i Revistës Gjakovapress

Aktuale, Gjakova Presss August 4, 2019 at 4:34 pm

Në këtë numër, pos tjerash  mund të lexoni: DEBAT I GJËRË MES POZITES DHE OPOZITES PËR SHUMË TEMA ME INTERES PËR QYTETARIN  ARDIAN GJINI: GJAKOVA E MREKULLUESHME E KOSOVËS DHE E GJITHË SHQIPTARISË  ELIOT ENGEL NË MALËSINË E GJAKOVËS NË GJAKOVË PËR 6 MUAJ LINDËN 1.225 FOSHNJA  PËR 6 MUAJRead More

Seshpejti vihet ne funksion Ura e re

Seshpejti vihet ne funksion Ura e re

Aktuale August 4, 2019 at 6:59 am

Deri në fund të javës  së ardhshme mundë të vëhet  në funksion Ura mbi lumin Llukac. Komuna ka njoftuar se me intensitet të shtuar janë duke vazhduar punimet për ndërtimin e urës së re në dalje të qytetit në drejtim të Prizrenit. Pas vendosjes së bazës fillestare,  ka filluar betonimiRead More

Vedat Krasniqi, rrëmben vendin e parë në Kërcimet dallëndyshe nga Ura e Fshenjt

Vedat Krasniqi, rrëmben vendin e parë në Kërcimet dallëndyshe nga Ura e Fshenjt

Aktuale, Sporti July 21, 2019 at 8:06 pm

Kanioni I Drinit të bardhë tek Ura e Fshenjt të dielën ishte qendër  takimi për shumë garues e adhurues të kërcimeve atraktive nga lartësitë, të ujit e notit, diellit e muzikës dhe natyrës së bukur që ofron kjo zonë Garën e hapi kryetari i komunës së Gjakovës, Ardian Gjini, iRead More

SHI “Jakova” shënon 90 vjetorin e lindjes së shkrimtarit Rexhep Hoxha, disa orë para vdekjes

SHI “Jakova” shënon 90 vjetorin e lindjes së shkrimtarit Rexhep Hoxha, disa orë para vdekjes

Aktuale July 12, 2019 at 6:49 pm

Shoqata e Intelektualeve “JAKOVA”, në 60-vjetorin e botimit të romanit “Lugjet e verdha” dhe 90-vjetorin e lindjes së Prof. REXHEP HOXHA, të enjten mbrëma në ambientet e hapura në Parkun “Ali Podrimja” organizoi Akademi Nderimi duke e pritur edhe prezencën e vet shkrimtarit, por që disa orë pas kësaj mbrëmjeRead More

image description

Doli numri më i ri i Revistës Gjakovapress nr 127

Aktuale, Gjakova Presss July 8, 2019 at 5:05 pm

  Në këtë numër, pos tjerash  mundë të lexoni: GJAKOVA E PASTËR FINALIZOHET ME NDARJEN E ÇMIMEVE Nga puna e kuvendit Komunal KORNIZA AFATMESME BUXHETORE PËR VITET 2020-2022 Shënohet 20 Vjetori I çlirimit të Gjakovës NDAHEN MIRËNJOHJE “NDERI I GJAKOVËS” KLUBI I DEBATIT I SHOQATES SË INTELEKTUALËVE ‘JAKOVA’ ME TEMARead More

Liria nga  Tuzi fituese e Fetsivalit  “ N’odën e Malësisë së Gjakovës”  

Liria nga  Tuzi fituese e Fetsivalit  “ N’odën e Malësisë së Gjakovës”  

Aktuale, Kulturë July 3, 2019 at 5:12 pm

Pas dy mbrëmjeve festive të muzikës folklorike të martën në mbrëmje ka përfunduar  Festivali “ N’odën e Malësisë së Gjakovës”  që kishte  mbledhur në Gjakovë rreth 20 ansamble folklorike, solist dhe krijues tjerë. Juria e festivalit ka ndarë 18 çmime për më të mirët . Fitues i festivalit u shpallRead More

Nxënësit gjakovarë prijnë  në aksionin për një Gjakovë të pastër

Nxënësit gjakovarë prijnë në aksionin për një Gjakovë të pastër

Aktuale May 29, 2019 at 4:44 pm

Aksioni për një Gjakovë të pastër ka mobilizuar dhe angazhuar një numër të madh të nxënësve të shkollave tona por edhe bashkëqytetarët përgjithësisht. Gati të gjitha shkollat fillore në qytet e fshatra  dhe disa  të mesme kanë  bërë punë të madhe në rregullimin dhe gjelbërimin e oborreve të shkollave. NëRead More

Konvikti i Gjakovës strehë e ngrohtë për nxënësit dhe studentët udhëtarë

Konvikti i Gjakovës strehë e ngrohtë për nxënësit dhe studentët udhëtarë

Aktuale May 6, 2019 at 8:56 pm

Intervista: Agron Kryeziu, drejtor i Konviktit Sadik Stavileci  Konvikti i nxënësve dhe studentëve Sadik Stavileci në Gjakovë është bërë krahë i fortë i shkollarëve udhëtarë nga shumë treva nga Kosova dhe Shqipëria për të arritur suksese në shkollat e mesme dhe universitet ku ata ndjekin studimet. Në fakt, rreth 150Read More

Gjakova, qendra ku nisë solemnisht gara e veteranëve të futbollit kosovar

Gjakova, qendra ku nisë solemnisht gara e veteranëve të futbollit kosovar

Aktuale, Sporti April 9, 2019 at 8:39 am

Të martën (sot)fillon gara në Ligën e veteranëve të futbollit në kuadër të Federatës së Futbollit të Kosovës. Komisioni i Ligës së Futbollit të Veteranëve të Kosovës ka bërë të gjitha përgatitjet për nisjen e garave të kësaj kategorie. Megjithatë, fillimisht është vendosur që ekipet e veteranëve të nisin garatRead More