Wednesday, April 3, 2024
AktualeLajmeSporti

Shqiponja –Rocasa e Spanjes 23:38

shqiponja SpanjaTë shtunën në pallatin e sporteve në Gjakovë në praninë e nja 500 adhuruesve të hendbollit u  zhvillua ndeshja e vlefshme për Challenge Cup,  gara këto të  Federatës Evropiane te Hendbollit në mes të Shqiponjës dhe  Rocasa Gran Canaria ACE  nga Spanja që përfundoi me fitoren e mysafireve me rezultat 23:38 (10:18).

Filimi i ndeshjes ishte me forca të baraspeshuara, ndërsa vashat e Shqiponjës arritën edhe të avanconin. Kjo ishte në 15 minutat e parë të takimit, e pas kësaj periudhe spanjollet treguan cilësitë e veta duke mbajtur epërsinë deri në fund të ndeshjes. Në radhët e Shqiponjës lojtarja më efikase ishte Belma Beba me 11 shënime e poaq gola shënoi edhe Rodrigez e klubit Rocas.

shqiponja Spanja 115 gola epërsi janë të paarritëshme për ndeshjen e kthimit që luhet pas një jave, por hendbolistet gjakovare shpresojnë se në ndeshjen e kthimit të kenë një diferencë më të vogël.

Ndeshjen e drejtuan referat nga Bullgaria  Silviya Markovska dhe Jonko Vutov ndërsa delegat i ndeshjes ishte rumuni Remus Cojacaru.