Tuesday, April 2, 2024
Lajmet e shpejtaSporti

Të fala nga Gjakova!

Futbolli në Gjakovë ka një traditë të madhe. Gjithmonë ka pas futbollistë por edhe tifozeri të rrallë. Kjo u dëshmua edhe të shtunën në derbin e dy skuadrave të superligës, Vëllaznimit dhe Prishtinës që u mbyll pa gola. “Kuq e zinjtë” ishin më të mirë dhe patën rast të arkëtojnë tri pikë por u mungoi finalizimi I disa raste.
Derisa munguan golat në këtë lojë, nuk mungoi atmosfera e zjarrtë që krijojë tifozeria gjakovare. Ata I “ndezi” edhe pjesëmarrja e legjendës së futbolit Lorik Cana, I cili solemnisht  shqelmoi topin e parë  në fushë.
Me një koreografi të veçantë, në tribuna , përmes një panoje gjigante  u prezantuan  legjendat gjakovare që kanë luajt për Kombetaren e Shqipërisë, si: Naim Kryeziu,  Lorik Cana,  Besnik Hasi, Burim Kukeli, Amir Abrashi dhe Eros Grezda. Kjo ishte si një përshëndetje gjithë adhuruesve të futbollit, “Të fala nga Gjakova!, nga qendra e futbollit shqiptar e ku siç shkruhet në këtë pano, TRADITA VAZHDON.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *