Saturday, February 3, 2024
AktualeSporti

Vëllaznimi barazon në teren të vet me Trepcën 89

vellaznimi

Futbollistët e Vëllaznimit nuk arritën të premten të fitojnë tri pikë të vlefshme që do ti ndihmonin në garat për sigurimin e ekzistencës në superligën e futbollit kosovar, pasi në hapje të stinorit barazuan në Gjakovë me Trepcën 89. Edhepse në tri raste Mevlan Zeka parti raste të qindpërqinda të shënoi,kjo nuk u arrit dhe kur një skuadër nuk konkretizon raastet atëherë kjo i hakmerret.kështu ndodhi me skuadrën kuq e zi e cila këtë kampionat e vazhdon me përforcime të shumta dhe me shtab të ri teknik.

Të parët në avantazh në minutën e 61 arritën mysafirët nga Mitrovica me autogolin që e shënoi Ylber Myrta, pas një gjuajtje dënimi nga Jetullahu. U ngatërruan tre mbrojtës të Vëllaznimit dhe në këtë tollovi me kokë i fundit e preku Myrta duke e sjell topin në rrjetën e portierit Fatjon Dervishi që erdhi si përforcim i skuadrës gjakovare. U deshën të kalojnë 18 minuta për të arritur tek goli i barazimit. Nga një krosim,  më së largu kërceu Dardan Rogova dhe topin e dëbuar nga ai e pranoi Shpat Tetrica i cili shënoi në minutën e 79 për rezultatin përfundimtar 1 me 1.

Pas një tollovie në gjashtëmbëdhjetmetërshin e mysafirëve pati ndërhyrje të futbollistëve të dyja palëve, për cka pësoi Valon Kasapi me kartuç të kuq. Me gjithë barazimin, duke pasur parasysh skuadrën cilësore nga Mitrovica, Vëllaznimi la përshtypje të një skuadre mirë të përgatitur. Ndeshjen e radhës skuadra jonë e zhvillon në Pejë me Besën.(gjakovapress.info)