Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kulturë

Ribotohet libri “Perlat e urtësisë” me autor Prim.dr.med.se.  Ali Iljazi

Ribotohet libri “Perlat e urtësisë” me autor Prim.dr.med.se. Ali Iljazi

Kulturë Shtator 13, 2018 at 8:40 pm

Për shkak të interesimit të lexuesve , këto ditë është ribotuar  libri më i ri i Dr Ali Iljazit me titull  “Perlat e urtësisë”. I njohur për arritjet e tij në fushën e mjekësisë e shkencës si dhe të teologjisë,  Iljazi i është përkushtuar edhe botimit të librave. Ky ështëRead More

Premiera e Teatrit Hadi Shehu “Gjashtë” të premten

Premiera e Teatrit Hadi Shehu “Gjashtë” të premten

Kulturë, Lajme Shtator 13, 2018 at 8:33 pm

Pas pushimeve të verës jeta skenike në Gjakovë vazhdon me shfaqjen e premierës së dramës me titull  “Gjashtë” të autorit Arian Krasniqi, në realizim të trupës së Teatrit “Hadi Shehu”.  Bëhet fjalë për një shfaqje e cila  mëton të vejë në skenë deformimet e shoqërisë, ndërkohë që  mozaiku i temaveRead More

Ismet Bytyqi : 5 Dekada me muzikën shqipe

Ismet Bytyqi : 5 Dekada me muzikën shqipe

Kulturë Shtator 10, 2018 at 4:56 pm

Emri i Ismet Bytyqit nuk është i panjohur në trevat mbarëshqiptare. E themi këtë se gati pesë dekada u mor me artin muzikor. Shumë nga ne e njohim si instrumentist dhe këngëtar të zhanreve të ndryshme muzikore, si intrumentist në violinë dhe mandolinë. Që në moshë të re e deriRead More

Benita Pula me një hit të ri “Malli më ka marrë”

Benita Pula me një hit të ri “Malli më ka marrë”

Gjakova Presss, Kulturë Gusht 23, 2018 at 2:33 pm

Këngëtarja  Benita Luzha-Pula  vazhdon të sjell në tregun muzikor këngë të reja për të joshur adhuruesit e muzikës popullore. Anipse është kohë pushimesh të verës, Benita nuk I është ndalur krijimtarisë. Ka sjellë këngën më të re me titull “Malli më ka marrë” me tekst të ulqinakut Fiqret Mujeziqi dheRead More

Gjakova nikoqire e edicionit të 7-të  të Akademisë Verore të Muzikës Evropiane

Gjakova nikoqire e edicionit të 7-të  të Akademisë Verore të Muzikës Evropiane

Kulturë Gusht 20, 2018 at 4:03 pm

Deri më 31 gusht në Gjakovë do të mbahet edicioni i ri i Akademisë Verore të Muzikës Evropiane. Festivali ka filluar  rrugëtimin e ri të dielën në shkollën e muzikës Prenk Jakova në Gjakovë,  me kurset  e perkusionit, ku kanë marrë pjesë student nga Gjakova, Prishtina dhe Shkupi, në përkujdesjenRead More

?????????????????????????????????????????????????????????

Valmir Tertini, rexhisori më i miri në Festivalin e filmit në Indi

Kulturë Gusht 20, 2018 at 3:02 pm

Regjisori gjakovar Valmir Tertini është shpërblyer si regjisori më i mirë me filmin e tij “Tradhti me letra” në Indi, tek  Lake City International Film Festival. Ky është çmimi i 11-të për këtë film realizuar nga regjisori Tertini. “Tradhti me letra”, flet për Meritën e cila ka pranuar që Azemi,Read More

Kontributi i biznesmenëve të  Gjakovës në rrugëtimin e Seminarit të Gjuhës…

Kontributi i biznesmenëve të  Gjakovës në rrugëtimin e Seminarit të Gjuhës…

Kulturë Gusht 20, 2018 at 2:54 pm

Të hënën  filloi punimet edicioni i 37-të i Seminarit të Gjuhës, Letërsisë dhe Kulturës Shqiptare. Për të 37-ën herë më radhë, Seminari i Gjuhës, Letërsisë dhe Kulturës Shqiptare që organizohet në Fakultetin e Filologjik i UP, mblodhi studiues të gjuhës shqipe nga mbarë bota. Ngjarja më e madhe shkencore eRead More

Fatmir Krypës,  çmimi vjetor për të arritura në fushën e artit pamor

Fatmir Krypës,  çmimi vjetor për të arritura në fushën e artit pamor

Kulturë Gusht 7, 2018 at 10:28 pm

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka ndarë dje për herë të parë çmimet në fushën e arteve pamore, “Muslim Mulliqi”. Me këtë rast Profesor Fatmir Krypës, grafist, iu nda njëri nga çmimet vjetore për të arritura në fushën e artit pamor. Krypa thotë se ka marr edhe shumë çmimeRead More

Skena shqiptare mbetet pa aktorin e njohur Sylejman Lokaj

Skena shqiptare mbetet pa aktorin e njohur Sylejman Lokaj

Kulturë, Lajme Gusht 4, 2018 at 8:01 pm

Sulejman Lokaj, të cilin në shenjë respekti miqtë e thërrisnin baca Sulë të shtunën ka ndërruar jetë. Lajmin e ka konfirmuar Teatri i Qytetit “Hadi Shehu përmes një njoftimi për media” “Me dhimbje dhe pikëllim të thellë pranuam lajmin për ndarjen nga jeta ne moshën 85 vjeçare të aktorit doajen,Read More

Mazllum  Saneja: Ali  Podrimja – Poet i Kujtesës

Mazllum Saneja: Ali Podrimja – Poet i Kujtesës

Kulturë Korrik 18, 2018 at 5:30 pm

(Kujtimit të shenjtë të poetit)  Kosova është gjaku im që nuk falet… (Epika) Poeti këtë varg antologjik e shkroi qëkur i kishte tetëmbëdhjetë vjeç, si nxënës i gjimnazit ne qytetin e lindjes, Gjakove. Ky varg u bë për shqiptarët një manifest sui generis i revoltës dhe i mospajtimit përballë realitetit tëRead More