Koncert i suksesshëm  festiv i Ansamblit muzikor të Gjakovës

Koncert i suksesshëm  festiv i Ansamblit muzikor të Gjakovës

December 28, 2018

Festave të fundvitit u ka dhënë shije të kremtes koncerti që u shfaq të premten në mbrëmje në Pallatin e Kulturës Asim Vokshi. Nën dirigjimin e Pëllumb Vules, Ansambli Muzikor i Gjakovës shfaqi  një program të pasur artistik ku u interpretuan 10 vepra të kompozitorëve të njohur botëror. Koncerti filloiRead More

Botime: Tri gjenerata sjellin dëshmi dhe rrëfime autentike

Botime: Tri gjenerata sjellin dëshmi dhe rrëfime autentike

January 11, 2019

“Monografi për personat e rrëmbyer dhe të zhdukur gjatë luftës në Kosovë, Gjakovë, 24 Mars 1999 – 12 Qershor 1999” Shkruan: Mevlyde Mezini Saraçi, Redaktore e librit “Thirrjet e Nënave” kanë marrë një obligim të madh për botimin e librit “Monografi për personat e rrëmbyer dhe të zhdukur gjatë luftësRead More

FC Liburn në gjysmëfinale të Kupës së futsallit të  Kosovës

FC Liburn në gjysmëfinale të Kupës së futsallit të  Kosovës

January 11, 2019

Futbollistët e FC Liburni kanë shënuar fitore të vështirë të premten në mbrëmje me FC Peja 5 me 1 dhe janë bërë pjesë e gjysmëfinales së Kupës së Kosovës në futsal. Tri golat e Halim Selmanajt dhe nga një e Kemajl Gashit dhe Mentor Mejzinit  i dhanë vulë ndeshjes sëRead More

Zeja e Kutigjive po shkon në harresë!

Zeja e Kutigjive po shkon në harresë!

September 25, 2018

Intervista : Ruzhdi Qarri Gjakova njihet si qytet i traditës për zejet e shumta. Në kompleksin e Çarshisë së Madhe   një rrugë ka të veçantat e veta. Quhet rruga e kutigjive. Dikur këto kuti që prodhoheshin me një përkushtim të madh ishin produkt shumë i kërkuar. Nuk bëhej dasmë paRead More

Hysen Binaku:  I rritur me skenën

Hysen Binaku: I rritur me skenën

December 3, 2018

Shkruan:  Hajrullah Hana Në 60 vjetorin e daljes në skenë  të doajenit të artit teatror Hysen Binaku, me 24 Tetor në një ceremoni solemne  Drejtoria Komunale për Kulturë, Rini dhe Sport e Gjakovës  i ka ndarë mirënjohje për punën e deritashme. Drejtoresha e kësaj drejtorie Saranda Hyseni  ka falënderuar aktorinRead More

Megjithatë kjo borë po na sjellë  foto artistike

Megjithatë kjo borë po na sjellë  foto artistike

January 11, 2019

Bora e madhe që ka përfshirë territorin e komunës së Gjakovës dhe që ka sfiduar shoferë e këmbësorë, që ka krijuar tensione e debate mes qytetarëve dhe subjekteve politike,  për suksese e  dështime, pos telasheve jashtëzakonisht të mëdha, ka qenë edhe mundësi për fotografët për të zgjedhur anën e mirëRead More