Saturday, April 27, 2024
Sporti

Shkolla e Futbollit “Make Up” në Norway Cup 2013

 PREZANTIM I DENJË I FUTBOLLIT NGA 17 VJECARËT GJAKOVARË  TË MAKE UP
Norwey cup Make apPas suksesit në arenën ndërkombëtare të 12 vjecarëve të KF Gjakova në Kampionatin botëror në Suedi duke rrëmbyer vendin  eparë, edhe futbollistët e rinjë të shkollës së futbollit “Make Up” të Gjakovës kanë përjetuar kënaqësinë që ofron një turnir ndërkombëtarë. Ata kanë marrë pjesë në Norvegji në Norëay Cup 2013 në mesin e mbi një mijë ekipeve nga gjithë bota të të dy gjinive dhe grupmoshave të ndryshme.
Make-Up ka shënuar dy fitoret e para, duke realizuar në tërësi 5 gola dhe duke mos pranuar asnjë. Në ndeshjen e parë ata mposhten Rorvik-un me rezultat 3:0 me golat e Shehut, Rogovës dhe Zhubit, ndërsa në të dyten mposhten Raufoss-in me rezultat 2:0 me golat e Pukës dhe Bycit.
Me këto dy fitore kundër ekipeve qe garojnë në ligat norvegjeze, ekipi gjakovarë kishte siguruar play-off-in,. Mirëpo  avantura e skuadres sone ne Norëay Cup përfundoi me  një paraqitje mjaftë dinjitoze ku nga 5 ndeshje të zhvilluara 4 ishin fitore dhe nje humbje dhe ate pas rrezulltatit te barabarte në kohën e rregullt. Gjakovarët ishin të pa fat në ekzekutimin e  penalltive.
“Në pesë  ndeshjet e zhvilluara shënuam 10 gola dhe pranuam vetem 1 golë, Me të vërtetë futbollistet tanë treguan në radhë të parë një kulturë të lartë sportive ku morren edhe levdata nga të gjithë të pranishmit aty, nga gjyqtaret edhe shume njohes tjerë të futbollit. Po ashtu treguam  një lojë të mirë ku futbollistët tanë dhanë maksimumin e tyre por në fund fati na kthej shpinën dhe pas penalltive u eliminuam: theksoi trajenri Arbër Zhubi.
Ndërkaq,trajneri tjeter Haxhi  Kurhasku ka falenderuar futbollistët për gjithçka që kanë dhënë në fushen e lojës në pesë ndeshjet e zhvilluara duke përfaqësuar në mënyrën më të mirë veten, klubin, por edhe sportin kosovarë.