Tuesday, June 4, 2024
Lajme

10 raste të reja me Covid 19 në Gjakovë!

Pas një qetësie të përhapjes së virusit Corona, këto dutët e funsit ka vazhduar  të shtohen rastet me COVID-19. Në 24 orët e fundit rritje është shënuar edhe në komunën e Gjakovës. Janë konfirmur edhe 10 raste të reja me virusin korona, me të cilat, numri i rasteve aktive ka shkuar në 30! Numri I përgjithshëm I të infektuarve ka shkuar në 5 mijë e 140, ndërsa I të shëruarve në 4 mijë e 954. Nga fillimi I pandemisë në komunën e Gjakovës nga Covid 19 kanë vdekur 156 persona.

Edhe në Spitalin Isa Grezda ka filluar të rritet numri i hospitalizuarve. Sipas raporti të sotëm në këtë qendër shëndetësore janë të spitalizuar 6 pacientë me Covid 19,  një më shumë se dje. Prej tyre një është me oksigjenoterapi dhe një me CPAP maskë. Nga Shqipëria në spitalin e Gjakoves po trajtohen  3 pacientë me Covid Pozitiv. Në anën tjetër Procesi i vaksinimit po vazhdon në Qendrën e vaksinimit në shkollën Fehmi Agani. Deri me sot në komunën e Gjakovës janë vaksinuar mbi  25 mijë bashkëyqtetar. Prej tyre me të dyja dozat janë vaksinuar mbi  8 mijë  persona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *