Friday, June 7, 2024
Gjakova Presss

Modeli dhe këngëtari gjakovar Vigan Shehu rrëfen transformimin e fizikut

Një aventurier i lindur, që i pëlqen të ecë krah për krah me famën. Vigan Shehu është modeli nga Kosova që ra në sy me pamjen dhe protagonizmin e tij në “Big Brother”, por që sot gati nuk njihet me transformimin që i ka bërë fizikut, ndërsa pozon si një bodybuilder i vërtetë. Pasi ka marrë pjesë në një garë profesionistësh në Tiranë, paralelisht po përgatitet për kompeticione ndërkombëtare në sport dhe klipin e tij të ri. Vëllai i këngëtarit Valon Shehu zbulon në këtë intervistë për “Panorama Plus” jetën e re gjithë rregulla për të skalitur fizikun.

Gjashtë muaj punë intensive me trupin tënd dhe arrite të shndërrohesh në kampion, duke konkurruar në Kampionatin Ndërkombëtar të Bodybilding, që u mbajt  në Tiranë. Si arrite ta skalitësh fizikun për gjysmë viti?

Për mua ishte një ndër sakrificat më të mëdha që kam pasur në jetën time për shkak disiplinës, vështirësisë dhe mundimit të madh që ky sport ofron që të kesh atë që dëshiron. Jam ushtruar 4 orë në ditë, në mëngjes 2 orë kardio, dhe në mesditë 2 orë palestër (shtanga), por përveç kësaj një ndër rolet më të rëndësishëm është ushqimi ku për mua është 70 për qind e suksesit. Gjatë kësaj kohe, ushqimi im ka qenë vetëm mish i bardhë i pulës, sallatë, brokol, vezë dhe drithëra.

 Sa kushton të ndërtosh një trup të tillë dhe që të arrish ta mbash të tillë?

Përveç mundit, sakrificës, vullnetit dhe disiplinës së madhe që ky sport kërkon, mendoj që është një ndër sportet më të shtrenjta, pasi të duhet të shpenzosh në ushqim, por edhe në suplemente siç janë proteinat. Por të mos harrojmë që është edhe një ndër sportet më tradhtarë, në aspektin që kur ti pushon, trupi kthehet në formën e mëparshme.... (shkrimi plotë i KLOTILDA HARKA mundë ta gjeni në revisten Gjakovapress  Nr. 132 )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *