Saturday, November 18, 2023
Sporti

Basketbolli gjakovar prêt një “boom” në këtë kampionat!

Klubi i basketbollit Vëllaznimi e ka marrë seriozisht pjesmarrjen në elitën e basktbolit kosovar. Pasi ka ripërtrirë kontratat me basketbolistët vendor që i kishte në kampionatin e shkuar, ka sjell në Gjakovë  përforcime të reja. Fillimisht nënshkroi me amerikanin Trent Baker, ndërsa  mbrëmë ka njohtuar se  përforcim i ri është Malik Barnes. Ai  është i gjatë 201 cm dhe luan pozitat 4 dhe 5. Njihet për ngulitjet atraktive , dhe për bllokadat fenomenale, ka njohtuar klubi “kuq e zi”. Krahas këtyre dy përforcimeve të jashtme, Vëllaznimit në edicionin e ri do ti prij trajneri maqedonas Ljupco Malinkov.

Edhe skuadra e basketbollit për femra Vëllaznimi ka njohtuar për dy përforcime të rëndësishme. Sarah Mgbeike  dhe Raven Baker nga universiteti i Arkansasit janë dy basketbolistet amerikane që do ta kompletojnë skuadën gjakovare në superligën e basktbollit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *