Saturday, April 6, 2024
Sporti

Fundjave e varfer per skuadrat tona sportive

Muaji shtator po karakterizohet me ngjarje më të shumta sportive për faktin se kanë nisur garat në shumë sporte. Futbolli mbetet në qendër të vëmendjes mirëpo Vëllaznimit nuk po i shkojnë punët mirë në këto dy javët e fundit. Edhe dje Vëllaznimi pësoi humbje  në Gjilan me skuadrën vendase 1 me 0. Për dallim nga një javë më parë kur humbi me “2 Korrikun” pa dy futbollist, kësaj radhe në Gjilan “Kuq e zinjtë” treguan mobilizim dhe angazhim të shtuar duke rrezikuar shumë herë portën vendase. Ishte kjo humbja e dytë radhazi që po e bënë më të vështirë rrugëtimin për superligë. Këtë të mërkure në Gjakovë Vëllaznimi pret Llapin e Podujeves.
Kane vazhduar  garat edhe në ligën e dytë futbollistike të Kosovës. Luftëtari i Brekocit luajti si mysafir i Beses së Irzniqit në kuadër të javës së tretë të garave dhe shënoi fitore 2 me 1 . Ishte kjo fitorja e tretë me radhë në këtë kampionat.
 Këtë fundjavë filluan  garat në elitën e hendbollit kosovar por të dyja skuadrat e Vëllaznimit  në të dyja konkurrencat humben. Hendëbolistët e Vëllznimit në cilësinë e vendasit, për mungesë të terenit,  luajten  në Prizren me skuadrën e Zhegres dhe për habi pësuan humbje 26:28.
Vashat hendëbolistë të Vëllaznimit gjithashtu pësuan humbje në Vushtrri me Kosovën vendase 37: 22 ndërsa fitore shënoi vetëm  skuadra e hendëbolit të kadetëve të Vëllaznimit që mposhti Zhegren me rezultat të ngushtë 17:16.