Friday, April 5, 2024
KulturëLajme

Lamtumirë ikona e artit shqiptar Hadi Shehu

Pas një sëmundje sot (e diele 12 Mars 2017) në  moshën 68 vjeçare ka ndërruar jetë  aktori nga Gjakova, Hadi Shehu.

Hadi Shehu është emër që shenjë mbrojtëse ka suksesin për aktrimin, skenën, artin skenik dhe filmin që janë ndjekur nga  duartrokitjet. Sa herë ka interpretuar role nga më të ndryshmet, kuptohet role kryesore,  ka arritur të sjellë në skenë personazhe të ‘gjalla’ të shfaqjeve teatrore apo edhe të filmave. Sulejman Vokshin, Bajram Currin, Betim Kosovën e qindra personazhe, fal interpretimit, emocionit dhe shkathtësisë i ka sjellë para artdashësve me gjithë madhështinë e tyre.

Një burrë me zemër të madhe sa Gjakova, me dashurinë për Kosovën dhe shqiptarinë. E nisi karrierën si  një djalë i talentuar, një artist i rrallë me shumë role dhe nuk iu nda skenës  as nga ‘tërmetet’ shëndetësore . Presidenca e Kosovës e ka dekoruar me Medaljen Presidenciale të Meritave që  u jepet personave që me punën e tyre kanë kontribuar në fusha të veçanta si arsim, shkencë, kulturë, rini, sport, siguri, shërbim civil.

Hadi Shehi ishte angazhuar në teatrin e Gjakovës, fillimisht si amator, aktron në moshën e re si nxënës.

Ai është njëri prej themeluesve të Teatrit Profesionist në Gjakovë dhe njëherit dhe Drejtor i këtij teatri deri në vitin 2007.

Pikërisht Teatri I Gjakovës ka sjell ngushëllimet e para . Në faqen e teatrit shkruan:

LAMTUMIRË ikona e Artit Shqiptar …

Me pikëllim në zemër ju njoftojmë se sot ka ndërruar jetë ikona e Artit Shqiptarë,ikona e Teatrit tonë…Ky lajm na ka tronditur jashtëzakonisht shumë prandaj çdo fjalë e shkruar më tepër do të jetë shumë e zorshme për ne.
Shprehim ngushëllime familjes dhe gjithë komunitetit artistik.
Prehu në paqe i pavdekshmi Z.Hadi Shehu, thuhet në postimin në fejsbuk të Teatrit të qytetit në Gjakovë…

Kishte diplomuar në Shkollën e Lartë Pedagogjike në Prishtinë, më 1974, në degën e Artit dramatik, klasa e Faruk Begollit.

Në skenën e Teatrit të Gjakovës ka realizuar me qindra role në drama të ndryshme Ndër to edhe në: ” “Fisheku në pajë “, “Njeriu me top “, ” Epoka para Gjyqit “, ” Monserati “, ” Kur shpirti ndërron jetë “… Ka luajt në role kryesore në dhjetëra filma artistik, më të njohurit janë:

Në ditën kur morëm lajmin për vdekjen e Hadi Shehut shkëputëm edhe dy përgjigje  dhënë në intervisten e gjatë të titulluar “Nga A deri ZH” për revistën Gjakovapress:

 

K  aluat një periudhë të rëndë me shëndetin  dhe dolët i fuqishëm duke iu kthyer skenës?!

Periudha më e rëndë dhe më e vështirë e jetës dhe e familjes sime kaloi falë ndihmës së Zotit dhe njerëzve që më ndihmuan ta kaloj edhe këtë provë të jetës që kurrë mos u ktheftë më. Në radhë të parë falë angazhimit të dy djemve të mi, ish ministrit të kulturës Behgjet Brajshori që më siguroi pa kurrfarë hezitimi përkrahjen material dhe morale, e në veçanti veshkën që ma dhuroi bashkëshortja ime të cilën të tjerët dhe unë e quajtëm Heroinë e kjo është Nerzanja e që më dhuroi edhe dy djem të mrekullueshëm, të cilëve ju kam shumë borxh në jetë, dhe mburrem me ta. Të gjithë bënë që të forcohesha dhe ti kthehesha prapë jetës në skenë. Me gjithë pasojat që kishte bërë lufta e pastaj edhe sëmundja…

L uftëtarët luftuan me pushkë në dorë për lirinë e Kosovës, ndërkohë që zëri juaj kumbues i recitimeve artistike ngazëlleu edhe luftëtarët në beteja dhe  menjëherë pas luftës në tubimet përkujtimore. Cili është komenti juaj?

Detyrë e çdo shqiptari ishte ti dilte Zot atdheut të robëruar. Unë bëra punën time për çka më thërriste ndërgjegjja që të jap sa të jetë e mundur, në profesionin tim, jam i lumtur që deri diku ia kam arritur të stimuloj dhe ti ngrehë zemrat dhe shpirtin liridashës të popullit tim. E atyre që dhanë jetën për lirinë e Kosovës iu qoftë i lehtë dheu i atdheut të tyre ne të gjallët ju kemi shumë borxh.

Me rastin e vdekjes së Hadi Shehut  të hënën prej orës 12.00 në Pallatin e Kulturës do të mbahet mbledhje komemorative ndërsa më pas në foajenë e këtij pallati mbahen homazhe. Varrimi i të ndjerit  Hadi Shehu bëhet të hënën me 13 Mars 2017 më orën 15.00.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *