Wednesday, April 3, 2024
AktualeLajme

Mimoza shpall fitoren, 45.12 % e gjakovarëve dalin në votime

Komisioni Qendror Zgjedhor ka publikuar rezultatet preliminare të pjesemarrjes ne votime të raundit të dytë të zgjedhjeve në Gjakovë ku nga mbi 107 mijë votues, të dielen nga ora 7 e mëngjesit kanë dalë në votime 48 mijë e 468 votues apo 45.12 % e tyre.

KQZ_ja nga numrimi i 134 kutive te votimit sa ishin  gjithsejt ne 28 qendra votimi,  ka publikuar se MIMOZA KUSARI-LILA ka marrë 24.888  apo 52,50%  ndersa PAL LEKAJj ka marrë 22.514 apo 47,50 %  të votave.

mimozakusmesKandidatja e Aleancës për Kosoven e Re , Mimoza Kusari-Lila rreth ores 22.00 shpalli fitoren e saj në komunën e Gjakovës. Sipas saj, ajo ka fituar rreth 53 për qind t votave të zgjedhësve që kanë votuar sot , kurse Pal Lekaj i AAK-së ka fituar rreth 47 për qind.

Kemi pasur një votë të shpërndarë mirë. Kemi pasur një rritje në zonat rurale, gjë që e konfirmon domosdoshmërinë e për ndryshime në tërë terotiron e komunës së Gjakovës. Ajo që deri me tani e ka proklamuar ish – kryetari, për ndarje regjionale në komunën e Gjakovës u demantua sonte. I falënderojë shumë të gjithë votuesit e komunës së Gjakovës, në veçanti ata që kanë ardhur nga vende të ndryshme jashtë Kosovës për të votuar. I falënderoj të gjithë bashkëpunëtorët e mi e gjithashtu i falënderoj subjektet politike PDK, LDK e Vetëvendosje dhe kandidatët e këtyre subjekteve që nuk arritën në balotazh por inkurajuan votuesit e tyre që në balotazh të votojnë për ndryshimin”, ka thënë gjatë konferencës per gazetare, Kusari – Lila.

Publikimi I këtyre rezultateve bëri që të filloi festa e shoqëruar me fishekzjarrë dhe muzikë në kompleksin e Çarshisë së Vjetër, ndersa kolonat e automjeteve neper rruget krysore kane vazhduar nje kohë të gjate..

Raundi i dyte i zgjedhjeve ka kaluar pa ndonje incident te theksuar.