Friday, April 5, 2024
Sporti

Të shunen fillon Liga e parë, Istogu- Vellaznimi

Nesër hapet perdja e kampionatit të ri të Ligës së parë futbollistike të Kosovës. Futbollistët e Vëllaznimit në hapje të këtij kampionati nesër luajnë në Istog me skuadrën vendase.
“Kuq e zinjtë” e fillojnë këtë kampionat me synimin që të kthehen sa më parë në elitën e futbollit kosovar. Për ta realizuar këtë synim kryesia e klubit ka angazhaur kryetrajnerin e dëshmuar Ajet shsosholli si dhe ka bërë disa përforcime  me futbollistë cilësorë.
Megjithkëtë në këtë ligë ka konkurrencë të madhe të klubeve  për vendet e para, pasi aty garojnë Liria e Prizrenit, Gjilani, KEK-u, Flamurtari, Ballkani, Lepeci e tjera skuadra që ishin në superligë. Një fakt i këtillë tregon se rruga e kthimit në superligë nuk do të jetë e lehtë, prandaj pikët e Vëllaznimit janë të rëndësishme që nga ndeshja e parë.
Takimi kampional Istogu-Vëllaznimi  luhet neser me filim prej ores 17.00.