Tuesday, April 2, 2024
AktualeSporti

Vëllaznimi- Hysi 3:1

Stadioni

Pasditja e së  dieles për futbollistët e Vëllaznimit por edhe për nja dy mijë adhurues të futbollit ka qenë me fat, pasi u arrit fitorja e parë e plotë në lojë me Hysin, 3 :1.

Futbollistët e Vëllaznimit nuk kishin start të mirë në stinorin pranveror, barzuan me Trepcën 89 dhe mbeten pa Kasapin, Gjerajn dhe Rogovën të dënuar nga kjo ndeshje, dhë pësuan humbje të thellë me Besën në Pejë. Kjo paraqiste ngarkesë psiqike për futbolistët para ndeshjes së sotmeme Hysin I cili gjithashtu kërkonte pikë në Gjakovë për të përmirësuar startin e dobët.

Aksioni parë më I rrezikshëm për portën e mysafirëve erdhi në minutën e 12 kur kombunaun Skeraj dhe Mehja pork y I dyti gjuajti dobët. Në ndërkohë me një gjuajtje disa centimetra u vequa Zulfollari I Hysit I cili ishte përballë portierit të Vëllaznimit. Kur po zhvillohej minuta e 22’ e ndeshjes, një top nga mesi I fushës I marrë nga Agron Skeraj, përfudnojë në rrjetën e Hysit dhe 1 me 0. Në fakt Skeraj me një soloaksion kaloi përcjellësit e tij dhe e mposhtu portierin Blakqori. Nuk kaluan më shumë se 6 minuta erdhi barazimi.Bujar idriqi me një gjautje prexcize nga 20 metra gjeti këndin e djathtë të portës së skuadrës vendase. Me rezultat të barabart përfudnojë pjesë e parë.

Në të dytën Hysi tregojë intersim më të madh për të arritur te goli I epërsisë.Më mbrojtje të ngjeshur dhe kundërzbritje të shpejta përmes Livorekës disa herë rrezikojë portën vendase. Mirëpo Skeraj I Vëllaznimit ngrit rezultatin në 2 me 1 pasi më parë për mrekulli kishin kombinuar Mehja dhe Zeka.

Deri në fund të takimit regjistruam edhe disa raste të shënimi të skuadrës gjakovare përmes Zekës ,  Nikoliqit e Marajt, ndërsa Gjergj Bushaj  vulosi fatin e ndeshjes dyminuta pasi kishte kaluar koha e rregullt në 3 me 1. Nga minuta e 74 Hysi luajti me një lojtarë më pak,pasi për shkak të dy kartuqëve të verdhë nga loja u largua Fidan Ademaj.

Vëllaznimi luajti me këtë përbërje: Fatjon Dervishi, Yll Myrta, Desaret Dervishi, Tetrica (Ylber Myrta), Duraku, Mehja (Maraj), Morina, Skeraj, Kryeziu(Nikoliqi), Zeka, Bushaj

Hysi luajti me këtë përbërje: Blakqori, Ademaj, Kadriu (Qitaku), Muriqi, Idrizi, Zeqiri(Zeneli), Prekopuca, Islami, Hajdini,Livoreka

Ndeshjen e referuan: Fatmir Tahiri, Lumturie Muhadri, Fatmir Berisha, Idriz Kelmendi

Vezhgues I takimit ishte Flamur Bytyqi nga Prizreni